Sportovní zátěž po úrazu
Vyřadil vás na chvíli úraz z vašeho sportovního tempa? Poradíme vám pár triků, jak se po vyléčení úrazu vrátit k zátěži, na kterou jste byli zvyklí, tak, aby se úraz nepakoval.
Je jedno, zda jde o tenisový loket, přetržený vaz v koleni, nebo vyvrknutý kotník. S poškozeným místem musíte zacházet s citem. Uplynula doba, kterou vám lékař stanovil jako klidovou a vy chcete opět začít žít aktivně. Jak na to?
Nic neuspěchat
Začněte zraněné místo pomalu zatěžovat, napřed při běžných denních činnostech. Pokud stále ještě cítíte bolest, byť malou, nebo jen při určitém pohybu, poraďte se před větším zatěžováním daného místa se svým lékařem.
Pokud vás už kloub nebo sval nebolí, je to dobré znamení. Zkuste pro začátek nějaký sport, kde budete inkriminované místo spíš šetřit. Pokud vás trápí kolena, jděte si zaplavat, pokud kotník, zkuste jezdit na kole.
Zpevněte to!
Zátěž postupně zvedejte. Aby se předešlo riziku opakování úrazu, můžete si dané místo fixovat. V poslední době jsou mezi sportovci obzvláště oblíbené tejpy.
Jde o speciálně vyvinuté lepící proužky, které nalepíte na postižené místo tak, aby bylo zpevněné a nedocházelo k přílišnému pohybu rizikovým směrem (tedy k tomu pohybu, při kterém se stal úraz). Jejich obrovskou výhodou je to, že se neodlepí ani při maximální zátěži, ale neomezují pohyb.
Tejpovat zraněné místo je vhodné dlouhodoběji. Lékaři uvádí, že například po podvrknutí kotníku je vhodné užívat tejpy až měsíc po doléčení úrazu. V případě opravdu těžké distorze se dokonce doporučuje tapping až na dobu jednoho roku při rizikových činnostech jako jsou kontaktní sporty.
Výjimečně lze použít tejpy i bezprostředně po zranění, pokud například potřebujete dohrát důležitý zápas. Tento postup ovšem lékaři vidí velmi neradi.